Erasmus+ KA122 projekto „Sveiki atvykę į STEAM“ partnerių šalių susitikimas Mantovoje, Italijoje

2022 metų gegužės 1 dieną Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos 13 žmonių komanda savaitei išvyko į Italiją, Mantua miestą. Mantova (Mantua) yra Italijos provincijos Lombardijos sostinė. Tai nepaprastai gražus ir didingas miestas, apsuptas vandens. Miestą garsina architektūriniai šedevrai, puošiantys viduramžių ir Renesanso laikų kvartalus. Tai antroji mokinių ir mokytojų kelionė pagal Erasmus+ KA122 projektą „Sveiki atvykę į STEAM“.

Mokymosi veiklose dalyvavo 10 šeštų–septintų klasių mokiniai: Regimantas L., Augustė S., Brigita S., Elinga Š., Gabija V., Goda Č., Kristupas S., Goda M., Viltė M., Dangiras M., ir trys pedagogai: Aida Skarbalienė, Rita Barkauskienė, Edita Bendžiuvienė. Siekdama atskirties mažinimo, mokykla į mokymosi veiklas užsienyje jau antrą karą įtraukė specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių mokinių.
Priėmimo metu buvo smagu vėl pamatyti pažįstamus veidus iš Graikijos, Ispanijos bei Italijos mokyklų, susipažinti su naujais projekto dalyviais.

Per penkias kelionės dienas daug keliavome, pamatėme, patyrėme ir išmokome. Visų pirma nustebino pačių Italijos vaikų iniciatyvumas mokykloje: jie patys pristatė hidroponikos būdu mokykloje auginamas daržoves ir žalumynus, pasakojo apie tokios žemdirbystės svarbą tausojant gamtinius išteklius, neteršiant dirvožemio mineralinėmis medžiagomis. Mūsų mokiniai ir patys turėjo progą išbandyti šią sėjimo techniką.

Karpanetos girioje susipažinome su daugybe šiame parke auginamų medžių bei augalų rūšių. Mums pasakojo, kad mokiniai čia mokosi ne tik pažinti gamtą, augalus, gyvūnus, aiškinasi gamtosaugos problemas, bet ir mokosi literatūros – ant lentelių parko takelių pakraščiuose afišuojamos tezės, kūrinių ištraukos iš šiose vietovėse gyvenusio žymaus poeto Dantės Aligjerio veikalų. Siekiama atkurti praeities ženklus: šis parkas įrengtas pakartojant vietovės vaizdą valdant romėnams. Kovų metu romėnai žaliavusius miškus iškirto, o medieną panaudojo karo laivų statybai.
Plaukdami Mantua ežerais iki Po upės mokiniai sužinojo apie garsų architektą Alberto Pitentino ir jo pasiekimus. Gidas papasakojo apie melioracijos svarbą sutvirtinant miesto sienas, kad apsaugotų jį nuo potvynių. Teorines žinias įtvirtinome praktinėmis užduotimis melioracijos srityje. Mincio slėnyje žavėjo žmogaus nepaliesta gamta, kasdien išsiskirianti savo unikaliu besikeičiančiu kraštovaizdžiu. Plaukiojant mariomis bijojome net kalbėti garsiai, kad tik nesutrikdytume ten vykstančio gamtos gyvenimo: paukščių gausa, jų čiulbėjimas tarsi svirplių choras, neregėto dydžio žuvų gaišenos ir čia pat susirinkusių plėšrių paukščių būrys leido pasijusti pasakiškoje gamtos oazėje.

Keliones po Italijos apylinkes tęsėme pažintimi su Venecija. Plaukiant unikaliais kanalais Italijos mokytojai projekto dalyviams pristatė Venecijos lagūnos ekosistemą, M.O.S.E. vartus ir jų vaidmenį saugant Venecijos miestą nuo potvynių, vandens paliktus pėdsakus ant pastatų sienų, liudijančius vandens lygio kaitą. Pasivaikščiojimas Šv.Morkaus aikštėje, apsilankymas Šv. Morkaus bazilikoje paliko neišdildomus įspūdžius. Kitą dieną pakviestas lektorius mums skaitė paskaitą apie Venecijos potvynius, lagūną ir jos susidarymą. Kaip buvo šaunu, kad geografinius vietovės ypatumus galėjome aptarti su tikru profesionalu ir išgirsti atsakymus į mums rūpimus klausimus.

O kiek iš mūsų svajojome pabuvoti Veronoje! Ištarus vien šio miesto pavadinimą atmintyje atgyja Romeo ir Džuljetos meilės istorija, aprašyta Viljamo Šekspyro. Netoli Piazza delle Erbe aikštės, nedideliame kiemelyje, atradome Džuljetos namą, kurio balkone amžiną meilę prisiekė Romeo ir Džuljeta. Miesto centre esanti pagrindinė aikštė – Piazza Bra puikiai nuteikė pažinčiai su pagrindinėmis miesto įžymybėmis. Blyksėjo mūsų fotoobjektyvai ir šalia romėnų amfiteatro, kuriame vyksta įvairūs koncertai, pristatomos operos ir kiti renginiai, pritraukiantys minias žmonių kaip ir prieš beveik 2000 metų.

Grana Padano sūrių gamykloje apetitą žadino kalnai kietojo sūrio, o gamyklos atstovai pasidalijo šio skanėsto gaminimo subtilybėmis.
Gyvenimas Mantujos senamiestyje, laisvalaikis nuoširdžiose italų šeimose prisidėjo prie to, kad atsisveikindami braukėme ašarą ir mokiniai, ir tėvai, ir mokytojai – nesinorėjo dar išvykti. Dar kartą visi įsitikinome, kad draugystei kartais nė kalbos nereikia – mimikos, gestai, akys, šypsenos kalba už save.

Visi programos dalyviai su nekantrumu lauks kito susitikimo, kuris vyks šių metų spalio mėnesį Ispanijoje.

Aida Skarbalienė, Rita Barkauskienė, Edita Bendžiuvienė
Pedagogės

Erasmus+ KA122 projekto „Sveiki atvykę į STEAM“ partnerių šalių susitikimas Trikaloje, Graikijoje

2022 metų kovo 29 dieną Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos 13 žmonių komanda savaitei išvyko į Graikiją, Trikalos miestą. Tai pirmoji mokinių ir mokytojų kelionė pagal Erasmus+ KA122 projektą „Sveiki atvykę į STEAM“.

Mokymosi veiklose dalyvavo 10 šeštų–septintų klasių mokiniai: Regimantas L., Augustė S., Brigita S., Elinga Š., Gabija V., Goda Č., Kristupas S., Goda M., Viltė M., Evelina P., ir trys pedagogai: Aida Skarbalienė, Rita Barkauskienė, Sandra Montvilė. Į projekto veiklas buvo įtrauktas vienas specialiųjų ugdymosi poreikių turintis mokinys, kurį visos kelionės metu lydėjo specialistė Sandra. Pirmą kartą mokykloje vyksta tarptautinis projektas, į kurį įtraukiami didelių specialiųjų ugdymosi poreikių turintys mokiniai ir kartu su kitais mokiniais vyksta į tolimą kelionę. Mūsų mokyklos bendruomenė siekia kuo didesnės įvairių gabumų mokinių integracijos: įtraukia šiuos mokinius į mokykloje organizuojamas įvairias veiklas, užsiėmimus, projektus. Tokiu būdu mokiniai mokosi vienas iš kito, rūpinasi, veikia kartu, priimdami sprendimus, ugdoma tolerancija ir socialinės kompetencijos.

Pirmąją viešnagės dieną projekto dalyviai praleido Trikalos miesto mokykloje (7th Experimental High School of Trikala). Ten juos kartu su kitais projekto partneriais, italais ir ispanais, pasitiko mokyklos direktorė Georgia Kourokou ir visa mokyklos bendruomenė. Sutikimui mokyklos mokiniai buvo paruošę tradicinių šokių ir muzikinių pasirodymų. Vizito metu kiekviena partnerė pristatė savo šalį, tradicijas, mokiniai artimiau susipažino su sau paskirtais globoti mokiniais. Vėliau mokiniai su mokytojais vyko į ekskursiją mieste: aplankė Trikalos miesto savivaldybę, sporto muziejų, pasigrožėjo miestu, istoriniais objektais.

Antrąją dieną laukė įsimintina kelionė į miesto šiukšlių perdirbimo centrą, kuriame mokiniai turėjo galimybę savo akimis pamatyti visą rūšiavimo, perdirbimo procesą, pasidalinti savo patirtimi, apžiūrėti rūšiavimo patalpas, supresuotas atliekas, paruoštas perdirbimui. Buvo aplankytas miesto sąvartynas kalnuose, geriamojo vandens perdirbimo įmonė, apsilankyta viename iš didžiausių Graikijoje sausainių, sausų pusryčių fabrikų „Violanta“.

Trečioji diena buvo aktyvesnė, vyko artimesnis susipažinimas su Graikijos gamta, ypač miškais. Aplankytas Pili Gate – akmeninis tiltas, jungiantis du upės krantus, Pertouli miestelis. Labai įdomi pažintinė kelionė su gidu – miškininku į universiteto miškus (Uniforest), susipažinta su vyraujančia augmenija, gyvūnija, atliekamais Aristotelio universiteto tyrimais. Dalyvauta nuotolinėje paskaitoje su universiteto dėstytoju, paragauta tradicinių graikų patiekalų.

Ketvirtąją dieną ekskursija vyko prie įspūdingo Plastira ežero, prie kurio yra įkurtas botanikos sodas. Ten mokiniai turėjo galimybę pasigrožėti įspūdingais gamtos vaizdais ir sudalyvauti STEAM edukacijoje „Natūralių eterinių aliejų gamyba iš vietinių augalų“. Grįžtant aplankyta užtvanka, pasigrožėta įspūdingais kalnais.

Paskutinę viešnagės dieną Trikaloje laukė įspūdinga kelionė į Kalampaką, Meteora. Aplankytas miestas, kuriame gyvena apie 12 tūkstančių gyventojų, o jis yra nepaprasto geologinio reiškinio – milžiniškų Meteorų uolų papėdėje. Visiems patiko ekskursija su gidu po Meteorą – unikalų geologinį reiškinį, kuris įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Aplankyti keli įspūdingi vienuolynai, pastatyti ant uolų viršūnių, pasigrožėta kvapą gniaužiančia kalnų didybe. Vėliau Kalampakos miesto skaitmeninių projekcijų centre, žiūrint 3D kiną, susipažinta su Meteoros uolų atsiradimo istorija. Aplankytas mieste įkurtas miško gamtos ir grybų muziejus. Vakare vyko atsisveikinimo ir diplomų įteikimo šventė.

Prieš vykstant namo į Lietuvą, mokiniai vieną dieną praleido Graikijos sostinėje Atėnuose, ten turėjo galimybę aplankyti įžymiausias istorines vietas, objektus. Aplankytas Graikijos Akropolis, Adriano vartai, Akropolio viršūnė su Partenonu, Parlamento rūmai.

Visa komanda labai džiaugiamės svetingu graikų priėmimu, sėkminga mokinių integracija į šeimas, projekto veiklas, specialiųjų ugdymosi poreikių mokinio puikia integracija. Savaitė buvo kupina įspūdžių, nuoširdžių emocijų, šokių ritmo, dainų, kelionių klegesio.

Aida Skarbalienė, Rita Barkauskienė, Sandra Montvilė
Pedagogės

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.