Antrasis susitikimas Ispanijoje

Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos penki mokiniai – Agnė, Eglė, Paulina, Domantas, Mažvydas – ir trys mokytojos – Aida Skarbalienė, Rita Barkauskienė, Dalia Šulcienė – kovo 24-30 dienomis lankėsi Grado mieste, Ispanijoje. Kartu su komanda iš projekto partnerių Čekijos ir Ispanijos įgyvendinome Erasmus+ strateginės partnerystės programos projekto ,,Įrašyta į akmenį“ numatytas veiklas. Projekto tikslas – mokyti vaikus gerbti savo šalies kultūrinį paveldą, prisiminti, kad nesame vienišos tautos pasaulyje ir kad mūsų istorija, tradicijos ir papročiai turi sąsajų su kitų šalių istoriniu paveldu.Beveik penkių valandų kelionė autobusu iš Madrido oro uosto iki Astūrijos regiono leido grožėtis besikeičiančiu, anot vietinio vairuotojo ispano, – rudosios ir žaliosios Ispanijos zonų reljefu. Akį džiugino kalnų šlaituose išsibarsčiusios sodybos su šalia jų žolę rupšnojančiomis žalosiomis. Beje, naminių galvijų gausą pastebėjome net sostinės prieigose. Priėmimo Grado savivaldybėje metu su miesto meru juokavome, kad mes, šilutiškiai, turtingi vandeniu, o jie – kalnais. Sulaukėme ir vietinės spaudos atstovų dėmesio, jau antrą dieną Grado miesto laikraštis paskelbė, apie projekto atstovų iš Čekijos ir Lietuvos viešnagę.
Lankėmės slėniuose aplink Valdes Salas rūmus ir San Martino, Santa Maria del Naranko, San Migelio de Lilo bažnyčiose, kurios perkopusios tūkstančio metų jubiliejus. Etnografijos muziejuje vaikai ne tik atpažino kai kuriuos įrankius, naudotus užsiimant skirtingais amatais tiek Astūrijoje, tiek Lietuvoje, bet ir sužinojo apie būdingus tik šiam regionui. Gijone gėrėjomės Makabrijos jūros paplūdimiu, uostu, žvejų krantine. Regiono sostinėje Oviede klausėmės senamiesčio gatvelių ir turgaus šurmulio, aplankėme katedrą, ėjome prie parlamento rūmų.
Grado miesto mokykla organizavo daug edukacinių integruotų veiklų mokiniams, jų rezultatai atsispindėjo vertinant mokinių užpildytus klausimynus, užduotis, atliktas Kahoot ir komiksų kūrimo internetinėmis programomis. Du mūsų mokiniai Eglė ir Domantas buvo apdovanoti prizais už geriausiai atliktas užduotis.
Tradiciniai valgiai – neatsiejama kultūros dalis. Jais mus sočiai vaišino ir mokė ištarti valgių pavadinimus mokinių tėveliai, surengę priėmimą, kuriuose buvo gausu tradicinių patiekalų. Mokiniai mokėsi patiekalų, skaičių, mokyklinių terminų pavadinimų čekų, lietuvių, ispanų kalbomis. Susitikimų metu atmosferą kaitino ispanų tradicinių dainų ir instrumentų skambesys.
Kelionė praplėtė dalyvių akiratį, leido prisiliesti prie Ispanijos kultūros iš arti. Galimybė gyvai bendrauti anglų kalba pagilino mokinių kalbines ir socialines kompetencijas. Mokiniai gyveno šeimose, tad vaikai labai iš arti galėjo susipažinti su ispanų gyvenimo būdu, o ir patys, bendraudami su kitų tautų mokiniais, įgijo drąsos ir pasitikėjimo savimi. Neabejojame, kad patirtis ir įspūdžiai, perfrazuojant projekto pavadinimą, bus ,,įrašyti į mokinių atmintį“.

Pirmasis partnerių susitikimas Čekijoje

Šiais mokslo metais Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje prasidėjo Erasmus+ programos KA2 mokyklų strateginės partnerystės projektas „Įrašyta į akmenį“. Pirmasis partnerių (mokytojų) susitikimas įvyko  2018 m. spalio 22-25 dienomis Novy Jičin mieste, Čekijoje. Jame mokyklą atstovavo anglų kalbos mokytoja metodininkė Aida Skarbalienė ir informacinių technologijų mokytoja metodininkė Rita Barkauskienė.
Susitikime dalyvavo partneriai iš Italijos, Rumunijos, Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Turkijos, Čekijos ir Lietuvos. Šio susitikimo metu buvo aptarti projekto tikslai ir užduotys, pasiskirstyta projekto administravimo veiklomis.  Atidžiai išanalizavus projekto paraišką, išsamų darbų planą ir grafiką, ypatingas dėmesys buvo skirtas pirmųjų projekto metų suplanuotų veiklų analizei bei mobilumų datoms.
Džiaugiamės mokyklos tarptautinių santykių plėtra, sėkmingo bendradarbiavimo pradžia su naujais partneriais, bei tikime projekto pridėtine nauda visai mokyklos bendruomenei.

 

Aida Skarbalienė, Rita Barkauskienė

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos lėšomis. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.